2025. január 18., szombat

Bad Ischl

2017.06.04.
 
A napunk utolsó állomása a Traun folyó partján található, világhírű üdülőhely és fürdőváros, Bad Ischl volt. 
 
 
A rossz időjárás miatt a virágos ligetek és parkok bejárását kihagytuk, inkább az épített látnivalókra koncentráltunk. 
 
Forrás: expedia.com
 
Ferenc József nyári rezidenciája, a Császárvilla (Kaiservilla). A kastélyban a fotózás a látogatók részére nem engedélyezett.

Forrás: expedia.com

A város 1828-ban került a figyelem központjába, amikor is Zsófia főhercegnő egy terméketlenség elleni kúrán vett részt a fürdőben, melynek eredményeként két éven belül megszületett Ferenc József. Évekkel később Zsófia ebben a villában szervezett randevút az ifjú császárnak, ahol bemutatta neki reménybeli leendő hitvesét, a bajor király leányát. Erre az útra Ilonát elkísérte a húga Erzsébet is. A romantikus történet szerint az ifjú trónörökös végül Erzsébetbe szeretett bele. A kastélyt nászajándékként kapták meg Zsófia főhercegnőtől és a császár több mint 60 éven át itt töltötte minden nyarát.
 
Forrás: expedia.com
 
Az egykori császári nyaraló még mindig a Habsburg család tulajdonában van, napjainkban múzeum működik benne. Megcsodálhatjuk a kastély szobáit, bútorait, festményeit valamint a császár dolgozószobáját, ahol többek között aláírta az első világháborút kirobbantó hadüzenetet Szerbiának.
A császár egyik kedvenc időtöltése a vadászat volt, erre számtalan vadásztrófea emlékezteti a látogatókat.

 
Forrás: expedia.com

A kastély megtekintése után a következő célpontunk a Lehár-villa volt. Útközben végigmentünk a Szerencse utcán (Glücksgasse), ami igazából egy kis sikátor.
 


Az épületek között füzérek vannak kifeszítve, melyeken színes golyók csillognak és forognak a szélben. Úgy tartja, hogy szerencsés lesz az aki áthalad a kis utcán. Mi oda- és visszafelé is végiggyalogoltunk rajta - biztos ami biztos!
 
 

Egy telefonfülke, amely közösségi könyvmegosztó szerepet is betöltött az egyik utcában.
 
 
Útközben megcsodáltunk a kirakatokban kiállított népviseleti szetteket. Nem volt olcsó, például ez a sötétebb szett kb 1600 euróba került.
 
 

Lehár-villa. A villában a fotózás a látogatók részére nem engedélyezett. 
 
Forrás: kulturpfade-badischl.at
 
A híres operettszerző, Lehár Ferenc 1912-ben vásárolta meg ezt a villát. Minden nyáron ellátogatott Bad Ischl-be, nagyon szeretett a villában pihenni és dolgozni, hiszen az elmondása szerint mindig itt támadtak a legjobb ötletei. 
 
Forrás: meinbezirk.at
 
Elképesztően szép a villa beltere, nagyon megfogott minket ez a miliő. 

Forrás: meinbezirk.at

A korabeli bútorok, a festmények, a szobrok, Lehár emléktárgyai. 
 
Forrás: meinbezirk.at

Annyi szépet láttunk, hogy szinte már el is felejtettük az aznapi esős viszontagságainkat. De még hátra volt a pont az "i"-re, ami mi más is lehetett volna mint megkóstolni az eredeti islert! 
 
 
Ezt pedig hol máshol, mint az 1832 óta működő Zauner cukrászdában tehettük meg.
 
 

Óriási sütemény kínálattal várják a betérő vendégeket. Ez csak egy kis részlet a süteményes pultról.
 

... és az isler.
 

Ahogy a fotón is látszik eltér a nálunk megszokott islertől. Kisebb az átmérője, viszont talán valamivel magasabb. A tésztája is más állagú... és elképesztően finom! Kicsit borsos áron árulják, de úgy vagyunk vele, hogy egyszer ki kell próbálni az ilyen különlegességeket. Nem csalódtunk! 
No és a cukrászda beltere! A fantasztikus ízek mellé csodálatos vizuális élményt is kaptunk. Csak egy szemléltető részletfotó.


Egy fárasztó nap volt a hátunk mögött. Jó volt visszaérkezni a szállásunkra, elfogyasztani a finom vacsorát. A erkélyünkről kitekintve pedig jól látszott a hegyoldalon az egész napi esőzés eredménye. Ezzel a szép látvánnyal tértünk pihenőre.



Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése