Időpont: 2019.06.16.
A kastély termeit mi magyar audio-vezetéssel néztük meg. Remek találmány! Kapunk egy mobiltelefonhoz hasonló eszközt, mellyel teremről-teremre haladva hallgathatjuk meg (a kért nyelven) az adott ismertetőt. Így akár egymás zavarása nélkül több nemzetiségű is lehet egy csoport. Kezdjük hát a bejárást - teljesség igénye nélkül. Először a vadászterembe léptünk be.
A kastély termeit mi magyar audio-vezetéssel néztük meg. Remek találmány! Kapunk egy mobiltelefonhoz hasonló eszközt, mellyel teremről-teremre haladva hallgathatjuk meg (a kért nyelven) az adott ismertetőt. Így akár egymás zavarása nélkül több nemzetiségű is lehet egy csoport. Kezdjük hát a bejárást - teljesség igénye nélkül. Először a vadászterembe léptünk be.
Az étkezőteremként is használt helyiség mennyezetét egy 14 méteres főgerenda tartja. A termem érdekessége, hogy a falakat körben a helyi állatok életnagyságú szobrai díszítik. Következett a Fuggerek lakószobája.
A gótikus stílusú termek közül ez a legteljesebben berendezett helyiség. A falak alsó részén cirbolyafenyőből készült faburkolat fut körbe. A terem egyik impozáns dísze a zöld reliefes (domborműves) cserépkályha.
A Fuggerek hálókamrája.
Itt látható a dél-német területek egyik legjelentősebb késő gót bútordarabja, az 1460 körül készült nagy, kétszintes szekrény.
A Habsburg Terem
A díszterem I. Miksa császár tiszteletére épült. A terem legszebb éke a Habsburgok császári családfája, mely 46 méter hosszan 148 alakot ábrázol.
A feliratos szalagokon az ábrázolt személyek legfontosabb adatait olvashatjuk. A mennyezetet egy hozzávetőleg 20 méter hosszú gerenda tartja.
A várhölgy hálószobája.
Az itt látható mennyezetes ágy többfajta fából, 1615-ben készült. Szintén ebből a korból származik az itt látható gyermekbölcső és etetőszék is. Nagyon tetszett a homlokzatos szekrény díszfaragása is.
A királynő lakóterme.
Teljesen lenyűgözött minket a terem míves mennyezete, mely 1560 körül készült. Külön érdekessége, hogy a különböző összetartó elemek és a szögek abszolút nem látszanak!
A terem díszei a palatáblás berakású (montafoni) asztalok és a támlás székek.
A kápolna kivételesen nagy méretű és hálóboltozatos mennyezetű. Az eredeti főoltárt valószínűleg
ellopták vagy megsemmisült. A jelenleg látható oltár 1750 körül készült
és Szent Katalin lefejezését ábrázolja.
A kastélytúra két fegyverterem megtekintésével ért véget.
Elképesztően gazdag középkori fegyverarzenált láthattunk a termekben. Elképzelni sem tudom hogy milyen lehetett az eredeti gyűjtemény. Az ismertető szerint ugyanis többször kifosztották, "alig maradt" valami az eredeti gyűjteményből.
A jelenleg kiállított tárgyak többségét III. Franz Enzenberg gróf uralkodása alatt, 1850 körül gyűjtötték össze.
Meglepően sok a fából és fafaragással készült elem a szobákban, nagyon szépek, talán a 14 és a 20 méteres gerenda is fa?
VálaszTörlésFurcsa, kívülről nagyobb belmagasságot feltételeztem a kastélytermekről, kivétel a díszterem, ami a 20 méteres oszlopával elég nagy.
Korszerű vezetésetek volt. :)
Igen, mindkettő :)
TörlésÉn nagyon szeretem az asztalos munkákat és teljesen odavoltam ezektől a fantasztikus mennyezetektől, intarziáktól.
Tudom én, hogy a "kétszobaösszkomfort"világában élünk - de én bizony nehezen tudnék egy ekkora méretű házban lakni. A csoda tudja, mit élvezhettek a régiek ekkora lakóterekben. Vagy tán ők se élvezték ? Múzeumnak gyönyörű és itt is csak azt tudom írni, micsoda szerencse, hogy megmaradt. Vagy ha nem is maradt meg minden, de pótolni tudták. Valóban nagyon szép, értékes és érdekes gyűjtemény/kiállítás.
VálaszTörlés"kétszobaösszkomfort" világában élünk - ez nagyon tetszett :) Ezzel én is pontosan így vagyok. A mai világunkban sem kellene egy mega-csili-vili-palota, mondjuk szerencsére nem is fenyeget ez a veszély. Szeretem az emberi léptékű dolgokat :)
Törlés